
Hoe een themaochtend Tineke hielp om het geloof in God beter te begrijpen
Geschreven door: Deborah de Meijer
07/07/2026
Tineke is gelovig opgevoed, maar heeft haar eigen weg gekozen. Toch was Tineke aanwezig bij een themaochtend in Drachten waar verhalen werden gedeeld over de rol van het geloof in God tijdens en rondom de ziekte kanker. “Ik vond het bijzonder en ontroerend om deze verschillende verhalen te horen en merkte nadien bij mezelf dat ik er blij van werd om te zien en te horen wat het geloof voor hen betekende.”
Tineke vertelt over haar ervaring en waarom ze de themaochtend ‘Kanker heb je niet alleen’ bezocht:
“De ochtend werd geleid door Petra de Vries en als gastspreker was Joke Fabriek uitgenodigd. Het thema benadrukte dat kanker niet alleen de patiënt treft maar het hele gezin en de sociale omgeving en dat kan als gevolg hebben dat relaties op diverse gebieden ingrijpend kunnen veranderen.
Themaochtend ‘Kanker heb je niet alleen’
Er werd stilgestaan bij:
– De impact van kanker op relaties en het familiesysteem
– Kanker als rouwproces voor het hele systeem
– Verschillende manieren waarop familieleden omgaan met verlies
– Veranderende rollen binnen het gezin
– Veerkracht en betekenisgeving
– De rol van het geloof als houvast
Er waren acht personen aanwezig. Aanwezigen die zelf kanker hadden, die een partner met kanker hadden en een echtpaar waarvan de partner kanker had. Joke vertelde zelf over haar eigen rouwproces na verlies van een dochter. Van daaruit nodigde ze de aanwezigen uit om hun verhaal te vertellen over ziek zijn, verlies in de brede zin van het woord en wat het betekende voor hun omgeving.
‘Ik wil graag weten waar men de kracht vindt om met het ziek zijn om te gaan.’
Men vertelde over de impact van de ziekte op diverse gebieden, wat dat voor hen betekende en hoe ze daarmee omgingen. Daarin speelde het geloof een belangrijke rol.
Ik was ook aanwezig omdat ik de aankondiging voorbij zag komen en omdat ik Petra de Vries ken. Maar dat was niet de belangrijkste reden. De punten die ik hierboven genoemd heb, spraken me aan omdat ik achttien jaar geleden zelf kanker heb gehad en dit ook allemaal heb ervaren, op het laatste punt na. Ik ben niet gelovig in de zin van het geloof in God ondanks het feit dat ik wel gelovig ben opgevoed. Ik heb in mijn leven mijn eigen weg gekozen, los van de kerk.
Dat roept misschien de vraag op wat dan de reden is geweest om toch naar deze themaochtend te gaan. Daar heb ik een duidelijke reden voor gehad.
Omdat ik veel met mensen in aanraking kom die kanker hebben of hebben gehad, wil ik ook graag weten waar men de kracht vindt om met het ziek zijn om te gaan. Op deze ochtend vertelden de aanwezigen wat het geloof voor hen betekende en wat het hen bracht in hun situatie.
Begrijpen wat het geloof voor mensen betekent
Ik vond het bijzonder en ontroerend om deze verschillende verhalen te horen en merkte nadien bij mezelf dat ik er blij van werd om te zien en te horen wat het geloof voor hen betekende en hoe zij er kracht uit konden halen om overeind te blijven in zo’n onzekere situatie.
Ik kijk met een goed en fijn gevoel terug naar deze themaochtend en dat het voor mij weer een extra dimensie heeft toegevoegd aan het begrijpen van iemand die een ander geloof aanhangt dan dat waar ik zelf voor sta. Met dank aan Petra en Joke die voor een warme en veilige omgeving hebben gezorgd waar eenieder zijn of haar verhaal kon vertellen.”
Bekijk onze agenda
Wil jij ook ontdekken wat een themadag voor jou kan betekenen? Bekijk onze agenda voor de komende ontmoetingsdagen en schrijf je in.
Deel jouw verhaal
Ook jouw verhaal delen? Neem gerust contact met ons op.






